Florempol
DekoracjePierwszy wieniec adwentowy

Pierwszy wieniec adwentowy

Szukając informacji na temat wieńców adwentowych, możemy znaleźć wiele różnych wersji tego, gdzie i kiedy po raz pierwszy pojawił się ten rodzaj dekoracji. Jedna z historii mówi o tym, że pierwszy wieniec adwentowy został wykonany przez pastora Wicherna. Pastor ten mieszkał w Hamburgu i postanowił wykonać coś, co umili dzieciom czas oczekiwania na narodziny Chrystusa. Stworzony przez niego wieniec, znacząco różnił się od tych wieńców, które obecnie możemy spotkać w kościele. Ozdoba ta była bowiem kwadratem wielkości koła od wozu. W kwadracie tym umieszczono cztery duże świece, symbolizujące cztery niedziele adwentowe, a także odpowiednią ilość mniejszych świeczek, które odpowiadały pozostałym dniom adwentu (z Wigilią włącznie). Oznaczało to, że w zależności od roku, w wieńcu wykonanym przez pastora znajdowały się więc łącznie dwadzieścia cztery świecie (widok raczej niespotykany w dzisiejszych czasach – około 1860 roku, zrezygnowano bowiem z dwudziestu czterech świeczek, zostawiając cztery duże, symbolizujące kolejne niedziele adwentu). 

Jeżeli zaś chodzi o symbolikę samego wieńca, to szukając jej wyjaśnienia, musimy cofnąć się do czasów starożytnych. Już wtedy bowiem wieniec, wykonany wówczas zazwyczaj z warzywnych liści, był symbolem zwycięstwa. Idea, która przyświecała pastorowi tworzącemu swój wieniec była bardzo prosta. Chodziło o zachęcenie do refleksji nad zwycięstwem Chrystusa, który choć bezbronny w momencie narodzin, miał za zadanie odkupić ludzkość. Płonące, dające światło świece miały stać się symbolem odrzucenia zła, mroku i grzechu. Stworzenie wieńca miało również praktyczne zastosowanie. Pastor opiekował się założonym przez siebie sierocińcem. I podczas adwentowych nabożeństw (odbywających się przecież zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok) chciał on dać swoim podopiecznym trochę ciepła i światła. 

Choć idea wieńca adwentowego powstała w kościele ewangelickim (w Północnych Niemczech), to bardzo szybko zdobyła ona wielu zwolenników i wyszła poza mury tego konkretnego odłamu chrześcijaństwa. W odłamie katolickim, pierwszy wieniec pojawił się w Kolonii, w 1925 roku. W sąsiedniej Austrii, zwyczaj robienia wieńców adwentowych pojawił się dopiero dwadzieścia lat później, w 1945 roku. Obecnie, zgodnie ze zwyczajem wieniec adwentowy święci się podczas wieczornego nabożeństwa, odprawianego w sobotę, poprzedzającą pierwszą niedzielę adwentu. W Austrii oraz Bawarii, zgodnie z tradycją, w wieńcach umieszcza się trzy świece fioletowe i jedną różową. Różową świecę zapala się w trzecią niedzielę adwentu. Niedzielę tę nazywa się “Gaudete,” co znaczy “Radujcie się!” Radość ma być związana z rychłym narodzeniem Chrystusa, który przychodzi na świat, aby zbawić ludzkość.

Welcome to Florempol!

We present you our offer of ecological decorations. Especially for you, we create Christmas and Advent wreaths, mini-Christmas trees and mistletoe balls and bouquets. We also offer nature painted, paintings and forests in jars.